Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A crate of mass 45.0 kg is being transported on the flatbed of apickup truck. Th

ID: 1670375 • Letter: A

Question

A crate of mass 45.0 kg is being transported on the flatbed of apickup truck. The coefficient of static friction between the crateand the truck's flatbed is 0.350, andthe coefficient of kinetic friction is 0.240. (a) The truck accelerates forward on levelground. What is the maximum acceleration the truck can have so thatthe crate does not slide relative to the truck's flatbed?
1 m/s2

(b) The truck barely exceeds this acceleration and then moves withconstant acceleration, with the crate sliding along its bed. Whatis the acceleration of the crate relative to the ground?
2
Your response differs from the correct answerby 10% to 100%. m/s2

(a) The truck accelerates forward on levelground. What is the maximum acceleration the truck can have so thatthe crate does not slide relative to the truck's flatbed?
1 m/s2

(b) The truck barely exceeds this acceleration and then moves withconstant acceleration, with the crate sliding along its bed. Whatis the acceleration of the crate relative to the ground?
2
Your response differs from the correct answerby 10% to 100%. m/s2

Explanation / Answer

m = 45 kg s = 0.350 k = 0.240 (a) fs = ma      ==> a = s g                = 0.350 * 9.8                = 3.43 m/s2 (b) a = kg           = 0.240 *9.8           = 2.352m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote