A crate of mass 50 kg slides down a 30 degree incline. The crate\'s acceleration
ID: 2309492 • Letter: A
Question
A crate of mass 50 kg slides down a 30 degree incline. The crate's acceleration is 2.0 m/s^2, and the incline is 10 m long, (a) What is the kinetic energy of the crate as it reaches the bottom of the incline? (b) How much work is spent in overcoming friction? (c) What is the magnitude of the frictional force that acts on the crate as it slides down the incline? (d) What is the coefficient of kinetic friction between the crate and the incline? At the base of the incline there is a horizontal surface with the same coefficient of kinetic friction - how far will the crate slide before coming to rest?Explanation / Answer
a)
Kinetic energy of the crate as it reaches the bottom o the incline
KE=(1/2)mV2
Since V=sqrt[2ah]
KE=mah =50*2*10
KE=1000 J
b)
Work done by the gravity is
Wg=mgh =50*9.8*10*sin30
Wg=2450 J
Work done by friction
Wf=KE-Wg =1000-2450
Wf=-1450 J
c)
Since Work done by friction
Wf=-Ffd
=>Ff=1450/10 =145 N
d)
Coefficent of Kinetic friction
uk =Ff/mgCos30 =145/(50*9.8*cos30)
uk=0.342
e)
The distance travelled by crate before coming to rest
d=KE/ukmg =1000/0.342*50*9.8
d=5.97 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.