Two 4.7 kg physical science textbooks on a bookshelf are 0.27m apart. What is th
ID: 1670666 • Letter: T
Question
Two 4.7 kg physical science textbooks on a bookshelf are 0.27m apart. What is the magnitude of the gravitational attractionbetween the books?____N A worker pushes horizontally on a large crate with a force of301 N, and the crate is moved 4.6m. How much work wasdone?_____J While rearranging a dorm room, a student does 311 J of work inmoving a desk 2.6 m. What was the magnitude of the appliedhorizontal force?_____N Two 4.7 kg physical science textbooks on a bookshelf are 0.27m apart. What is the magnitude of the gravitational attractionbetween the books?____N A worker pushes horizontally on a large crate with a force of301 N, and the crate is moved 4.6m. How much work wasdone?_____J While rearranging a dorm room, a student does 311 J of work inmoving a desk 2.6 m. What was the magnitude of the appliedhorizontal force?_____NExplanation / Answer
(a) F = G m2 / d2 = 6.67 x10-11 * 4.7 * 4.7 / 0.27 *0.27 = 2.021 x10-8 N (b) W = F.S = 301 * 4.6 = 1384.6 J (c) F = W / S = 311 / 2.6 = 119.61 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.