Two particles A and B strike each other as shown. mA = 2 kg and mB = 1.2 kg. Jus
ID: 1670680 • Letter: T
Question
Two particles A and B strike each other as shown. mA = 2 kg and mB = 1.2 kg. Just before the collision nu A = (5i + 5j) m/s and nu B = 0 m/s. e = 1.0. What are their velocities after the collision?Explanation / Answer
Given that e = 1 ==> vB' - vA' = - ( vB - vA) ==> vB' - vA' = vA = (5i + 5j) ==> vB' = (5i + 5j) + vA' According to conservation of momentum we have mAvA + 0 = mAvA' +mBvB' ==> 2 (5i + 5j) = 2vA' + 1.2vB' 10i + 10j = 2vA' + 1.2 * [(5i + 5j) + vA'] 10i + 10j = 3.2vA' + 6i + 6j ==> 3.2vA' = 4 i + 4j ==> vA' = 1.25 i + 1.25 j vB' = (5i + 5j) +1.25 i + 1.25 j = 6.25 i + 6.25 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.