Two parallel, charged plates, both of length L= 15 m create an electric field be
ID: 1417637 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Solution:
The mass of the electron = m = 9.1 x10^-31 kg
Charge on the electron = q = 1.6 x 10^-19 C
E= F/q
=> electric force = F = qE = (1.6 x 10^-19) ( 43) = 68.8 x 10^-19 = 6.88 x 10^-18 N
Acceleration = a = F/m = ( 6.88 x 10^-18)/(9.11 x 10^-31) = 7.55 x 10^12 m/s^2
Time taken to reach the bottom plate is calculated using the kinematic equation:
y = vo y - 1/2aT^2
=> T = 2 voy /a
here voy = initial Y commponent of velocity = vo sin theta = (191200) sin 60 = 165584 m/s
T = 2 (165584) / (7.55 x 10^12) = 4.386 x 10^-8 s = 43.9 nano seconds
The distance where the electron hits the bottom plate = vox * T
= horizontal component of velocity x time = (191200 cos 60)(4.38 x 10^-8) = 0.0042 m = 4.2 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.