A sand mover at a quarry lifts 2,000 kg of sand per minute avertical distance of
ID: 1670723 • Letter: A
Question
A sand mover at a quarry lifts 2,000 kg of sand per minute avertical distance of 12 meters. The sand is initially at rest andis discharged at the top of the sand mover with speed 5 m/s into aloading chute. At what minimum rate must power be supplied to thismachine? I know the answer is 4.34 kw but I don't know how to reachthat answer. Power=work/time it's ok if you don't understand my question because I alreadyhad my exam but thank you. A sand mover at a quarry lifts 2,000 kg of sand per minute avertical distance of 12 meters. The sand is initially at rest andis discharged at the top of the sand mover with speed 5 m/s into aloading chute. At what minimum rate must power be supplied to thismachine? I know the answer is 4.34 kw but I don't know how to reachthat answer. Power=work/time it's ok if you don't understand my question because I alreadyhad my exam but thank you.Explanation / Answer
Given that m =2000 kg vf = 5m/s t = 1min = 60 s g =9.8 m/s2 h = 12m Work done = total change kinetic energy = 0.5 m ( vf2 - vi2) = 0.5 m ( vf2 - 2 (-g) h) ( where initialspeed vi = 2g h ) = 0.5 * 2000 * (25 - 2 * (-9.8) * 12 ) = 260200 J Power = W / t = 260200 / 60 = 4.336 k = 4.34 k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.