A sand scorpion can detect the motion of a nearby beetle (its prey) by the waves
ID: 1704149 • Letter: A
Question
A sand scorpion can detect the motion of a nearby beetle (its prey) by the waves the motion sends along the sand surface (Fig. below). The waves are of two types: transverse waves traveling at vt = 56 m/s and longitudinal waves traveling at vl = 155 m/s . If a sudden motion sends out such waves, a scorpion can tell the distance of the beetle from the difference ?t in the arrival times of the waves at its leg nearest the beetle. If ?t = 5.3 ms, what is the beetle's distance (in cm)?PLEASE BE SPECIFIC
Explanation / Answer
I can't access the pic, but I think there is enough info to help.
the time it takes for the transverse waves to arrive is
time(t) = distance/speed = distance/58m/s
the time for long. waves to arrive is
time(L) = distance/speed = distance/165m/s
the distance is the same in both cases...so we have
time(L) - time(t) = 0.0053s, so
0.0053s = D/58 - D/165 = D(1/58-1/165)
D = 0.0053/[1/58-1/165] = 0.0053/0.011 = 0.474 m
D = 47.4 cm.....Beetle's distance
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.