A ball of mass 0.1 lb is dropped vertically down from a height of 10 feet onto a
ID: 1670781 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.1 lb is dropped vertically down from a height of 10 feet onto a rigid floor. The coefficient of restitution is 0.87. Find the maximum height attained by the ball after the first, second and third impacts. Find the energy losses after the first, second and third impacts.Explanation / Answer
h = 10 ft = 3.048 m (a) h = v2 / 2g = => v =2 g h = 2 * 9.8 * 3.048 = 7.729 m/s h1 = e2 h = 2.307m h2 = e4 h = 1.746 m h3 = e6 h = 1.321 m (b) initial energy = m g h = 1.354 J 1 second P1 = 1.0255 J ==>energy loss = 0.328 J 2 second P2 = 0.7761 J ==> energy loss= 0.5778 J 3 second P3 = 0.587 J ==> energy loss= 0.7667 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.