A microwave oven has a power requirement of 1249 W. A frozendinner requires 6.3
ID: 1670985 • Letter: A
Question
A microwave oven has a power requirement of 1249 W. A frozendinner requires 6.3 min to heat of full power. a. How much eletrical energy (inkWh) is used?-----kWh b. If the cost of electricty is 12 cents per kWh, how muchdoes it cost to heat the dinner?----cents A microwave oven has a power requirement of 1249 W. A frozendinner requires 6.3 min to heat of full power. a. How much eletrical energy (inkWh) is used?-----kWh b. If the cost of electricty is 12 cents per kWh, how muchdoes it cost to heat the dinner?----centsExplanation / Answer
a) energy = 1249 x 6.3 x 60 = 472122 W - s = 472122 x 0.27777 x 10-3 Wh = 131.145 Wh =0.13145 kWh b) cost = 0.13145 * 12 = 1.57374 cents
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.