A microwave oven has a power requirement of 1256 W. A frozendinner requires 5.2
ID: 1676475 • Letter: A
Question
A microwave oven has a power requirement of 1256 W. A frozendinner requires 5.2 min to heat on full power. a. How much electrical energy (in kWh) is used?-----kWh b. If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how muchdoes it cost to heat the dinner?-----cent A microwave oven has a power requirement of 1256 W. A frozendinner requires 5.2 min to heat on full power. a. How much electrical energy (in kWh) is used?-----kWh b. If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how muchdoes it cost to heat the dinner?-----centExplanation / Answer
Power P = 1256 W
Time t= 5.2 min = 5.2 / 60 = 0.0866 h
(a). electrical energy E = Pt
= 108.85 W h
= 0.10885 kw h
(b). cost C = 12 cents / kW h
Required cost = E * C = 1.306 cents
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.