The potential energy stored in the compressedspring of a dart gun, with a spring
ID: 1671294 • Letter: T
Question
Find the horizontal distance from the equilibriumposition at which the dart hits the ground.
Explanation / Answer
Force constant tk = 66.5. N/ m
Compression x = ?
Energy E = 1.04 J
We know E = ( 1/ 2) kx ^ 2
From this compression x= [ 2E / k]
= 0.1768 m
(b). Mass m = 0.13 kg
Let the vertical distance be h
Then from law of conservation of energy , maximum elasticpotential energy = gravitational potential energy at maximumheight
( 1/ 2) kx ^ 2 = mgh
1.04 = 0.13 * 9.8 * h
So, R = 2.739 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.