A TV tube requires a 20.0 kV amplitude power supply. (a) What is the turns ratio
ID: 1671522 • Letter: A
Question
A TV tube requires a 20.0 kV amplitude power supply. (a) What is the turns ratio of the transformerthat raises the 180 V amplitude householdvoltage to 20.0 kV?1
(b) If the tube draws 83 W of power, findthe currents in the primary and secondary windings. Assume an idealtransformer.
I1 = 2 A
I2 = 3mA
A TV tube requires a 20.0 kV amplitude power supply. (a) What is the turns ratio of the transformerthat raises the 180 V amplitude householdvoltage to 20.0 kV?
1
(b) If the tube draws 83 W of power, findthe currents in the primary and secondary windings. Assume an idealtransformer.
I1 = 2 A
I2 = 3mA
(a) What is the turns ratio of the transformerthat raises the 180 V amplitude householdvoltage to 20.0 kV?
1
(b) If the tube draws 83 W of power, findthe currents in the primary and secondary windings. Assume an idealtransformer.
I1 = 2 A
I2 = 3mA
Explanation / Answer
Given that Vp = 180 V Vs = 20 x 103 V (a) Vp / Vs = 180 / 20 x 103 = 0.009 (b) I1 = P / Vp = 83 / 180 = 0.461 A I2 = P / Vs = 83 / 20 x10-3 = 4.15 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.