Not too sure on how to do this problem.... A circular surface with a radius of 0
ID: 1671666 • Letter: N
Question
Not too sure on how to do this problem....A circular surface with a radius of 0.057 m is exposed to a uniformexternal electric field of magnitude 1.44 × 104N/C. The electric flux through the surface is 78 N ·m2/C. What is the angle between the direction of theelectric field and the normal to the surface? Not too sure on how to do this problem....
A circular surface with a radius of 0.057 m is exposed to a uniformexternal electric field of magnitude 1.44 × 104N/C. The electric flux through the surface is 78 N ·m2/C. What is the angle between the direction of theelectric field and the normal to the surface?
Explanation / Answer
A circular surface of radius r = 0.057m Area A = r2 = ( 0.057 m )2 =1.02*10-2 m2 Electric flux = 78 N m2 /C Electric field E =1.44*104 N / C = E A cos cos = 78 Nm2 / C / 1.44*104 N /C *1.02*10-2 m2 = 57.90Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.