Concept Simulation 7.1 illustrates the physicsprinciples in this problem. An ast
ID: 1672617 • Letter: C
Question
Concept Simulation 7.1 illustrates the physicsprinciples in this problem. An astronaut in his space suit and witha propulsion unit (empty of its gas propellant) strapped to hisback has a mass of 147 kg. During a space-walk, the unit, which hasbeen filled with propellant gas, ejects some gas with a velocity of+31.0 m/s. As a result, the astronaut recoils with a velocity of-0.247 m/s. After the gas is ejected, the mass of the astronaut(now wearing a partially empty propulsion unit) is 163 kg. Whatpercentage of the gas propellant in the completely filledpropulsion unit was depleted?
Explanation / Answer
after the gas is ejected, momentum conservation gives mv = MV where m = mass of gas ejected v = speed of gas = 31 m/s M = mass of astronaut & partially filled propulsio unit =163 V = recoil speed of astronaut = .247 m/s so we can solve for m m = MV/v = 163*.247/31 = 1.3 kg % gas expelled = 1.3/(163+1.3-147) = .075 = 7.5%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.