Concept Simulation 5.1 reviews the concepts that are involved in this problem. A
ID: 2178147 • Letter: C
Question
Concept Simulation 5.1 reviews the concepts that are involved in this problem. A child is twirling a 0.0282-kg ball on a string in a horizontal circle whose radius is 0.0815 m. The ball travels once around the circle in 0.666 s. (a) Determine the centripetal force acting on the ball. (b) If the speed is doubled, by what factor does the centripetal force increase?
Concept Simulation 5.1 reviews the concepts that are involved in this problem. A child is twirling a 0.0282-kg ball on a string in a horizontal circle whose radius is 0.0815 m. The ball travels once around the circle in 0.666 s. (a) Determine the centripetal force acting on the ball. (b) If the speed is doubled, by what factor does the centripetal force increase?Explanation / Answer
The centripetal force = Fc = mv^2 /r v = wr; => Fc = m * w^2 r^2 /r = m * w^2 r w = 2 pi /t t = 0.666 s r = 0.0815m m = 0.0282 kg Fc = 0.0282 *4 *pi^2 * 0.0815 / (0.666*0.666) Fc = 0.204N b)V=wr if speed doubles....F propotinal V^2 therefore force quadraples(4 times)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.