A 120-V motor has mechanical power output of 3.00 hp. It is 80.0% efficient inco
ID: 1673076 • Letter: A
Question
A 120-V motor has mechanical power output of 3.00 hp. It is 80.0% efficient inconverting power that it takes in by electrical transmission intomechanical power. (a) Find the current in the motor.A
(b) Find the energy delivered to the motor by electricaltransmission in 3.20 h ofoperation.
J
(c) If the electric company charges $0.160/kWh, what does it costto run the motor for 3.20 h?
$ (a) Find the current in the motor.
A
(b) Find the energy delivered to the motor by electricaltransmission in 3.20 h ofoperation.
J
(c) If the electric company charges $0.160/kWh, what does it costto run the motor for 3.20 h?
$
Explanation / Answer
a) The current in the motor at 120 volts is this:
Power = VI; 2795.6 I = 120; I =23.3 Amps
b) power = force x time = 2236.5 x 3.2 hours x 60 min/hr x 60sec/min = 25.76 MJ That's 25.76E6 Joules
c) at 0.16 per kWh:
p = 2975.6 W * 3.2 hr /1000 (W/kW) = 9.52 kWh
cost = $0.16/kWh * 9.52 kWh = $1.52
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.