A 12.00-V battery is connected through a switch to two identical resistors and a
ID: 1836079 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a]
When the switch closed,
current in R1= I1= V/R1= 12 V/100 ohms= 0.12 A
Current in R2= I2= V/R2[ 1- e[-R2t/L]]
b]
At t= 50 ms=0.05 s
current in R1= I1= V/R1= 12 V/100 ohms= 0.12 A
current in R1=0.12 A
Current in R2= I2= V/R2[ 1- e[-R2t/L]]
I2= 12/100* [1- e[-100*0.05/4]]
I2= 0.12*[1- e[-1.25]] =0.12 [ 1-0.287]= 0.086 A
Current in R2= 0.086 A
c]
At t= 500 ms=0.5 s
current in R1= I1= V/R1= 12 V/100 ohms= 0.12 A
current in R1=0.12 A
Current in R2= I2= V/R2[ 1- e[-R2t/L]]
I2= 12/100* [1- e[-100*0.5/4]]
I2= 0.12*[1- e[-12.5]] =0.12 [ 1-3.7*10-6]= 0.12 A
Current in R2= 0.12 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.