A magnetic field of magnitude 0.45 T is directed vertically upward. (a) Find the
ID: 1673528 • Letter: A
Question
A magnetic field of magnitude 0.45 T is directed vertically upward. (a) Find the magnetic flux through a flat surface ofarea 19 cm2 ifthe surface is vertical.(b) Find the magnetic flux through a flat surface of area 19cm2 if the surface is horizontal.
(c) Find the magnetic flux through a flat surface of area 19cm2 if the surface is at angle of 66° with the horizontal.
(a) Find the magnetic flux through a flat surface ofarea 19 cm2 ifthe surface is vertical.
(b) Find the magnetic flux through a flat surface of area 19cm2 if the surface is horizontal.
(c) Find the magnetic flux through a flat surface of area 19cm2 if the surface is at angle of 66° with the horizontal.
Explanation / Answer
magnitude of magnetic field B = 0.45 T area of surface A = 19 cm2 = 19*10-4 m2 a) The angle between magnetic field andarea vector is =0o magnetic flux through a flat surface = B A cos = 0.45 T* 19*10-4 m2 cos 0 = 8.55*10-4 W b b) The angle between magnetic field and areavector is =90o magnetic flux through a flat surface = B A cos = 0.45 T* 19*10-4 m2 cos 90 = 0 W b c)The angle between magnetic field and areavector is =66o magnetic flux through a flat surface = B A cos = 0.45 T* 19*10-4 m2 cos 66 = 3.44*10-4 W b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.