A 30kg man climbs to the top of the slide 4m high. He slidesdown to the bottom.
ID: 1673618 • Letter: A
Question
A 30kg man climbs to the top of the slide 4m high. He slidesdown to the bottom. A) What is his kinetic energy at the bottom if there is nofriction on the slide? B) What is his kenetic energy at the bottom if there isfriction and it does -500J of work on him? A 30kg man climbs to the top of the slide 4m high. He slidesdown to the bottom. A) What is his kinetic energy at the bottom if there is nofriction on the slide? B) What is his kenetic energy at the bottom if there isfriction and it does -500J of work on him?Explanation / Answer
(a) KE at bottom = mgh = 30 * 9.80 *4 = 1176Joules . (b) KE at bottom = mgh - workdone by friction = 1176 - 500 = 676 JoulesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.