A harpsichord string of length 1.60 m andlinear mass density 26.0 mg/m vibrates
ID: 1673965 • Letter: A
Question
A harpsichord string of length 1.60 m andlinear mass density 26.0 mg/m vibrates ata (fundamental) frequency of 460.0 Hz. (a) What is the speed of the transverse stringwaves?m/s
(b) What is the tension?
N
(c) What are the wavelength and frequency of the sound wave in airproduced by vibration of the string? The speed of sound in air atroom temperature is 340 m/s.
wavelength m frequency Hz (a) What is the speed of the transverse stringwaves?
m/s
(b) What is the tension?
N
(c) What are the wavelength and frequency of the sound wave in airproduced by vibration of the string? The speed of sound in air atroom temperature is 340 m/s.
wavelength m frequency Hz wavelength m frequency Hz wavelength m frequency Hz wavelength m frequency Hz
Explanation / Answer
Length L = 1.6 m
Mass density m = 26 mg / m
= 0.026 g / m = 0.026 * 10 ^ -3 kg / m
= 26 * 10 ^ -6 kg / m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.