Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A harpsichord string of length 1.32 m and linear mass density 24.0 mg/m vibrates

ID: 2213026 • Letter: A

Question

A harpsichord string of length 1.32 m and linear mass density 24.0 mg/m vibrates at a (fundamental) frequency of 457 Hz. What is the speed of the transverse string waves? What is the tension? What is the wavelength of the sound wave in air produced by vibration of the string? The speed of sound in air at room temperature is 340 m/s. What is the frequency of the sound wave in air produced by vibration of the string?

Explanation / Answer

f=n*v/2*L where f=note frequency, L=string length, n=1(as we refer to the fundamental frequency) => v=2*L*f= 515.69 m/s b) the distance between two adjacent condensations is the wavelength ?. the speed of sound in the air is V=343 m/s => ?=V/f

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote