A baseball has mass 143 g and speed 45.0 m/s, with the speedknown to within 0.10
ID: 1674195 • Letter: A
Question
A baseball has mass 143 g and speed 45.0 m/s, with the speedknown to within 0.100%. What is the minimum uncertainty in the position of thebaseball? A) 1.56 x 10^-32 m B) 1.65 x 10^-32 m C) 1.56 x 10^-30 m D) 1.65 x 10^-30 m A baseball has mass 143 g and speed 45.0 m/s, with the speedknown to within 0.100%. What is the minimum uncertainty in the position of thebaseball? A) 1.56 x 10^-32 m B) 1.65 x 10^-32 m C) 1.56 x 10^-30 m D) 1.65 x 10^-30 m A baseball has mass 143 g and speed 45.0 m/s, with the speedknown to within 0.100%. What is the minimum uncertainty in the position of thebaseball? A) 1.56 x 10^-32 m B) 1.65 x 10^-32 m C) 1.56 x 10^-30 m D) 1.65 x 10^-30 mExplanation / Answer
Mass m = 143 g = 0.143 kg
Velocity v = 45 m / s
Momentum P = mv = 6.435 kg m / s
Uncertanity in momentum dP = 0.1% of P = 6.435* 10 ^-3 kg m / s
Frm Uncertanity principle dP * dx = h / [ 2(pi) ]
From this uncertainty in position dx = h / [ 2(pi) *dP]
Where h = planck’s constant = 6.625 *10^-34 J s
Plug the values we get dx = 1.65 * 10 ^ -32 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.