A barefoot field-goal kicker imparts a speed of 23 m/s to a football initially a
ID: 1724117 • Letter: A
Question
A barefoot field-goal kicker imparts a speedof 23 m/s to a football initially at rest.
If the football has a mass of 0.24 kg and the
time of contact with the ball is 0.031 s, what
is the force exerted by the ball on the kicker’s
foot?
A child bounces a 56 g superball on the side-
walk. The velocity change of the superball is
from 24 m/s downward to 18 m/s upward.
If the contact time with the sidewalk is
1/800 s, what is the magnitude of the force exerted
on the superball by the sidewalk?
Answer in units of N.
Thanks
003 10.0 points
A(n) 876 kg drag race car accelera
Explanation / Answer
(a). Initial speed u = 0final speed v = 23 m/s mass m = 0.24 kg time of contact with the ball t = 0.031 s the force exerted by the ball on the kicker’s foot F = m ( v - u ) / t F = 178.06 N (b). mass m = 56 g$ = 0.056 kg The velocity change of the superball is from 24 m/sdownward to 18 m/s upward So, change in velocity dv = 24 + 18 = 42 m /s Since 18 m / s is opposite to 24 m / s
the contact time with the sidewalk is t = 1/800 s the magnitude of the force exerted on the superball bythe sidewalk F = m dv / t = 1881.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.