An LC circuit with L = 45 mH is used in a radio to determine thefrequency of a s
ID: 1674216 • Letter: A
Question
An LC circuit with L = 45 mH is used in a radio to determine thefrequency of a selected radio station. The station's frequency isequal to the resonant frequency of the circuit. (a) The radio is initially set for a frequencyf = 1.10 MHz. What is thevalue of C?1 F
(b) This capacitance is then increased by 25%. What is the new resonant frequency?
2 MHz
Please show all work thanks ! (a) The radio is initially set for a frequencyf = 1.10 MHz. What is thevalue of C?
1 F
(b) This capacitance is then increased by 25%. What is the new resonant frequency?
2 MHz
Please show all work thanks !
Explanation / Answer
a) C=1/(L2) =2f b) C from above * 125% =C2 then =(1/LC2) f=/2 then convert to MHz (M=106)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.