The acceleration of a particle in an electric field depends on thecharge-to-mass
ID: 1674524 • Letter: T
Question
The acceleration of a particle in an electric field depends on thecharge-to-mass ratio of the particle. (a) Compute q/m for a proton, and findits acceleration in a uniform electric field that has a magnitudeof 125 N/C.C/kg
m/s2
(b) Find the time it takes for a proton initially at rest in such afield to reach a speed of 0.008c (where c isthe speed of light). (When the speed of a proton approaches thespeed of light c, relativistic kinematics must beused to calculate its motion, but at speed of0.01c or less, nonrelativistic kinematics issufficiently accurate for most purposes.)
ms (a) Compute q/m for a proton, and findits acceleration in a uniform electric field that has a magnitudeof 125 N/C.
C/kg
m/s2
(b) Find the time it takes for a proton initially at rest in such afield to reach a speed of 0.008c (where c isthe speed of light). (When the speed of a proton approaches thespeed of light c, relativistic kinematics must beused to calculate its motion, but at speed of0.01c or less, nonrelativistic kinematics issufficiently accurate for most purposes.)
ms
Explanation / Answer
a. q proton = 1.6E-19 m proton = 1.67E-27 q/m = 95.81E6 F = qE =ma a =(q/m)E = 1.20E10 m/s2 b. v = at = 0.008c t = v/a = 2E-4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.