The acceleration of a particle is defined by relation a=-10v,where \"a\" is expr
ID: 1815063 • Letter: T
Question
The acceleration of a particle is defined by relation a=-10v,where "a" is expressed in m/s^2 and "v" in m/s. When t=0, thedisplacement is x=0m, and the velocity is v= 30m/s. Find thedistance that the particle will travle in a stratight line beforecoming to rest. Help setting this up would be great. The acceleration of a particle is defined by relation a=-10v,where "a" is expressed in m/s^2 and "v" in m/s. When t=0, thedisplacement is x=0m, and the velocity is v= 30m/s. Find thedistance that the particle will travle in a stratight line beforecoming to rest. Help setting this up would be great.Explanation / Answer
At t = 0, x = 0 the particle is put in motion at initial velocity = v = 30 m/s For the particle to come to rest ()a negative accelerationmust be applied which is given to be a = -10 v final velocity vf = 0 Distance travelled is required = x Use the kinematics equation v f2 - v 2 = 2ax - v 2 = 2x(-10v) solving for x x = v / 20 x = 30/20 x = 1.5 m - v 2 = 2x(-10v) solving for x x = v / 20 x = 30/20 x = 1.5 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.