Calculate the wavelength of light in vacuum that has a frequency of 2.0 times 10
ID: 1675110 • Letter: C
Question
Calculate the wavelength of light in vacuum that has a frequency of 2.0 times 107 Hz. M What is its wavelength in benzene? M Calculate the energy of one photon of such light in vacuum. Express the answer in electron volts. eV What is the properties of and effect on the energy of the photon when it enters the benzene? (Select all that apply.) the energy goes down the energy is not proportional to the frequency the energy goes up the energy is inversely proportional to the frequency the energy is proportional to the frequency the energy does not changeExplanation / Answer
(a) wavelength = speed / freq = 3.00 x 108 / 2.0 x107 = 15.0 m . (b) wavelength in benzene = originalwavelength / index of refraction = 15.0 / 1.501 = 9.993m . (c) energy = plancks constant * freq = 4.14 x 10-15 eV-s * 2 x 107= 8.28 x10-8 eV . (d) only the last two: energy is proportional tofreq energy does not changeRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.