Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.The minute hand on a watch is 2.0 cm long. a.What is the y -component of the d

ID: 1676534 • Letter: 1

Question

1.The minute hand on a watch is 2.0 cm long. a.What is the y-component of the displacementvector of the tip of the minute hand from 8:00 to 8:20 A.M.? b.What is the displacement vector of the tip of the minutehand from 8:00 to 9:00 a.m.? 2.When striking, thepike, a predatory fish, can accelerate from rest to a speedof 3.7 m/s in 0.11 s. a.How far does thepike move during this strike? 3.Ball bearings canbe made by letting spherical drops of molten metal fall inside atall tower - called a shot tower - and solidifyas they fall. a.If a bearingneeds 4.0 s to solidify enough for impact, how highmust the tower be? What is thebearing's impact velocity? a.What is the y-component of the displacementvector of the tip of the minute hand from 8:00 to 8:20 A.M.? b.What is the displacement vector of the tip of the minutehand from 8:00 to 9:00 a.m.? 2.When striking, thepike, a predatory fish, can accelerate from rest to a speedof 3.7 m/s in 0.11 s. a.How far does thepike move during this strike? 3.Ball bearings canbe made by letting spherical drops of molten metal fall inside atall tower - called a shot tower - and solidifyas they fall. a.If a bearingneeds 4.0 s to solidify enough for impact, how highmust the tower be? What is thebearing's impact velocity?

Explanation / Answer

3. t = 4 s. Vi = 0 m/s a = 9.81 m/s^2 You will use this formula: d = Vi*t + 1/2*a*t^2 Now fill in the data we know. d = 4(0) + .5*4^2*9.81 d = 78.48 We now have the displacement, at 78.48 meters. Getting the final velocity before impact will require a simpleformula: Vf = Vi + a*t Vf = 0 + 9.81*4 Vf = 39.24 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote