a parallel plate capacitor has a plate area of .2m 2 and a plate seperation of .
ID: 1677025 • Letter: A
Question
a parallel plate capacitor has a plate area of .2m2and a plate seperation of .1mm. If the charge on each plate has amagnitude of 4 x 10-6 C the potential difference acrossthe plates is approximately? detailed answer please, I can't seem to get the answer key'sanswer of 2 x 102 V a parallel plate capacitor has a plate area of .2m2and a plate seperation of .1mm. If the charge on each plate has amagnitude of 4 x 10-6 C the potential difference acrossthe plates is approximately? detailed answer please, I can't seem to get the answer key'sanswer of 2 x 102 VExplanation / Answer
A parallel plate Capacitor has an Area A =0.2 m2 seperation between the plates is d = 0.1 mm = 0.1 *10-3 m Capacitance of a Capacitor is C = 0 A / d = 8.85*10-12 * 0.2 m2 / 0.1 *10-3 m = 17.7*10-9 F charge of the Capacitor is Q = 4 *10-6C Potential difference V = Q / C = 4 *10-6 C / 17.7*10-9F = 225 V =2.2*102 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.