a newconnect.mheducation.com isney ESPN Yahoo! gold-sout.la women\'s swi... shop
ID: 2430846 • Letter: A
Question
a newconnect.mheducation.com isney ESPN Yahoo! gold-sout.la women's swi... shophearts ICloud Job Description Bing Yahoo Chapter 17 Quiz Course Hero Quiz Help Save&Exit; Sub A company's defined benefit pension plan had a PBO of $272.000 on January 1, 2018. During 2018, pension benefits paid were $45,000. The discount rate for the plan for this year was 12%. Service cost for 2018 was $84,000. Plan assets (fair value) increased during the year by $51.000. The amount of the P8O at December 31, 2018, was: Multiple Choice None of these answer choices are correct $227000 $343.640 388.640 1 of 10 I Next ) 239 25Explanation / Answer
Correct answer is $3,43,640 PBO January 1, 2018 = $ 2,72,000 Add: Service cost = $ 84,000 Add: Interest cost ($2,72,000 X 12%) = $ 32,640 Less: Benefits paid = $ 45,000 PBO December 1, 2018 = $ 3,43,640
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.