At t = 0, a 720 g mass at rest onthe end of a horizontal spring ( k = 125 N/m) i
ID: 1677276 • Letter: A
Question
At t = 0, a 720 g mass at rest onthe end of a horizontal spring (k = 125 N/m) is struck by a hammer, which gives the massan initial speed of 2.78 m/s.(a) Determine the period of the motion.
1 s
Determine the frequency of the motion.
2 Hz
(b) Determine the amplitude.
3 m
(c) Determine the maximum acceleration.
4 m/s2
(d) Determine the position as a function of time.
( 5 m ) sin[ (6 rad/s)t]
(e) Determine the total energy.
7 J
2)A fisherman notices that wave crests pass the bow of his anchoredboat every 4.7 s. He measures the distancebetween two crests to be 8.8 m. How fastare the waves traveling?
1 m/s
Explanation / Answer
The period of the pendulum is given as
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.