At some airports there are speed ramps to help passengers get from one place to
ID: 1327587 • Letter: A
Question
At some airports there are speed ramps to help passengers get from one place to another. A speed ramp is a moving conveyor belt on which you can either stand or walk. Suppose a speed ramp has a length of 108 m and is moving at a speed of 1.8 m/s relative to the ground. In addition, suppose you can cover this distance in 74 s when walking on the ground. If you walk at the same rate with respect to the speed ramp that you walk on the ground, how long does it take for you to travel the 108 m using the speed ramp?
Explanation / Answer
speed of ramp = 1.8 m/s
speed of walking= 108/74 = 1.46 m/s
When walking on ramp, relative speed becomes = 1.8+1.46 = 3.26 m/s
time taken =distance/ speed
= 108/3.26
= 33 seconds
Answer: 33 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.