At t = 0, a 715 g mass at rest on the end of a horizontalspring ( k = 125 N/m) i
ID: 1681855 • Letter: A
Question
At t = 0, a 715 g mass at rest on the end of a horizontalspring (k = 125 N/m) is struck by a hammer, which gives it aninitial speed of2.76 m/s.(a) Determine the period of the motion.
____ s
Determine the frequency of the motion.
(b) Determine the amplitude. ____ m
(c) Determine the maximum acceleration. ____ m/s^2
(d) Determine the position as a function of time.
(e) Determine the total energy. ____ J
(a) Determine the period of the motion.
____ s
Determine the frequency of the motion.
(b) Determine the amplitude. ____ m
(c) Determine the maximum acceleration. ____ m/s^2
(d) Determine the position as a function of time.
(e) Determine the total energy. ____ J
Explanation / Answer
a) T = 2 / = 2m/k = 2 * 3.14 *0.715 / 125 = 0.4749 s b) f = 1 / T = 2.105 Hz c) a = v / T= 2.76 / 0.4749 = 4.433 m/s2 d) y = a / 2 = a T2 /42 e) total energy E = 22 m r2f2 = 22 m (y /sin2)2 f2 (substitutevalues and solve you get the answer )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.