Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The size of a slide is 35 mm X 35 mm. Its image isformed on the screen 4.0 m fro

ID: 1678703 • Letter: T

Question

The size of a slide is 35 mm X 35 mm. Its image isformed on the screen 4.0 m from the lens of the projector. The focal length of the lens in the projector is 10 cm. a.) Find the object distance of the slide. b.) Find the size of the image on the screen. c.) Draw a ray diagram for the image of the slide and explainproperties I can explain c but do not know how to get a & b. Please help with a & b. Only c if you can draw it. The size of a slide is 35 mm X 35 mm. Its image isformed on the screen 4.0 m from the lens of the projector. The focal length of the lens in the projector is 10 cm. a.) Find the object distance of the slide. b.) Find the size of the image on the screen. c.) Draw a ray diagram for the image of the slide and explainproperties I can explain c but do not know how to get a & b. Please help with a & b. Only c if you can draw it.

Explanation / Answer

Given, image distance v = +4.0 m           focal length, f = +0.10 m 1/v - 1/u = 1/f                       u = v.f/(f-v) = 4.0x0.1/(0.1 - 4.0)                          = - 0.10256 m = - 10.26 cm The slide is on the left side of the lens, 10.26 cm from thelens. (b) Size of the image on the screen.          II'/OO = v/u= 4.0/10.256 = 39.001             II' = 35 mm x 39.001 = 1.365 m Size of the image is 1.365 m x 1.365 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote