A 3.5-cm tall object is placed 19.4 cm in front of a converginglens. A real imag
ID: 1679188 • Letter: A
Question
A 3.5-cm tall object is placed 19.4 cm in front of a converginglens. A real image is formed 55.9 cm from the lens.(a) What is the focal length of the lens?
1 cm
(b) If the original lens is replaced with a lens having a focallength of 28.8, what are the image position, size and orientation?Enter negative answers where appropriate.
Image distance = 2cm
Image Height = 3 cm
Orientation: 4--Pull-Down --uprightinverted (1 allowed attempt)
Explanation / Answer
(a) 1 / f = 1 / do + 1 /di ==> f = do*di / [ do + di] Where do = 19.4 cm di = - 55.9 cm ==> f = 19.4 * (-55.9) / [ 19.4 - 55.9] = 29.71 cm (b) if f = 28.8 cm, do = 19.4 cm imageposition di = do * f / [do - f] = 19.4 * 28.8 / [19.4-28.8] = -59.43 cm size hi = - ho*di / do = - 3.5 * -59.43 / 19.4 = 10.72 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.