A 50.0 kg child stands at the rim of a merry-go-round ofradius 1.65 m, rotating
ID: 1679542 • Letter: A
Question
A 50.0 kg child stands at the rim of a merry-go-round ofradius 1.65 m, rotating withan angular speed of 2.50 rad/s. (a) What is the child's centripetal acceleration?m/s2
(b) What is the minimum force between her feet and the floor of thecarousel that is required to keep her in the circularpath?
N
(c) What minimum coefficient of static friction isrequired?
(a) What is the child's centripetal acceleration?
m/s2
(b) What is the minimum force between her feet and the floor of thecarousel that is required to keep her in the circularpath?
N
(c) What minimum coefficient of static friction isrequired?
Explanation / Answer
Mass of the child, M =50 kg
Radius, r = 1.65 m
Angular velocity, = 2.5 rad / s
(a)
Centripetal acceleration, ac =2 r
= 3.12 * 1.65
= 10.3125 m /s^2
(b)
Minimum force required, F min = Centripetalforce
= M ac
= 50 * 10.3125
= 515.625 N
(c)
Frictional force = Required centripetalforce
M g = 515.625
Coefficient of friction, = 515.625 / ( 50 *9.8 )
= 1.05229
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.