A particular coil has a resistance of 1.5 ohms. With a current of6A in this coil
ID: 1679812 • Letter: A
Question
A particular coil has a resistance of 1.5 ohms. With a current of6A in this coil the magnetic flux is 30 Wb. A) What is the inductance of the coil? B) If a 6V emf source were attached to it, how long would ittake for the current to rise from 0 to 2A?I am not sure how to manipulate the formulas to find theinductance without number of turns, and where to useresistance. A) What is the inductance of the coil? B) If a 6V emf source were attached to it, how long would ittake for the current to rise from 0 to 2A?
I am not sure how to manipulate the formulas to find theinductance without number of turns, and where to useresistance.
Explanation / Answer
A) Inductance of the coil L = N / i = 1 * 30 / 6= 5.0 Henry B) we know that = - Ldi /dt ==> dt = L di / = 5.0 * (2 - 0) / 6 = 1.666 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.