A particular coal contains 2.92% sulfur by mass. When this coal is burned, the s
ID: 764259 • Letter: A
Question
A particular coal contains 2.92% sulfur by mass. When this coal is burned, the sulfur is converted into sulfur dioxide gas. The sulfur dioxide gas then reacts with calcium oxide to form solid calcium sulfite. If the coal is burned in a power plant that uses 1908 tons of coal per day, what is the daily production of calcium sulfite in kg (assume 1 ton = 2000 lbs.)?Explanation / Answer
100 kg of coal contains 2.92gm of sulphur 1 mole of sulphur produces 1 mole of SO2 SO2 + CaO ---------->CaSO3 which means 1 mole of sulphur gives 1 mole of calcium sulfite which means 32 grams of sulphur gives (40+32+48=120gm) of calcium sulfite hence 1908 tons of coal gives 1908*0.0292 tons of sulphur which gives 1908*0.0292*120/32 tons of calcium sulfite=200.34tons of calcium sulfite hence 200.34tons =200340 Kg of calcium sulfite
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.