A plane mirror and a concave mirror ( f = 8.30 cm) arefacing each other and are
ID: 1680313 • Letter: A
Question
A plane mirror and a concave mirror (f = 8.30 cm) arefacing each other and are separated by a distance of 23.0 cm. Anobject is placed between the mirrors and is 11.5 cm from eachmirror. Consider the light from the object that reflects first fromthe plane mirror and then from the concave mirror. Find thelocation of the image that this light produces in the concavemirror. Specify this distance relative to the concavemirror.
Explanation / Answer
the distance of first image relative to the concave mirror is 23+11.5=34.5cms now this behaves as the object and image distance be v we have 34.5*8.3/34.5-8.3=10.929cms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.