A 50.0 kg skater is traveling due east at a speed of 3.00 m/s. A70.0 kg skater i
ID: 1680441 • Letter: A
Question
A 50.0 kg skater is traveling due east at a speed of 3.00 m/s. A70.0 kg skater ismoving due south at a speed of 7.00 m/s. They collide and hold onto each other after
the collision, managing to move off at an angle south ofeast, with a speed of Vf.
Assume that friction can be ignored.
(a) Find the angle .
(b) Find the speed Vf .
Explanation / Answer
According to conservation of momentum we have alongx-direction m1 u1 = M Vfcos Along the vertical direction m2 u2 = M Vfsin ==> m2 u2 / m1 u1 = tan ==> tan = 7 * 7 / 5 * 3 = 3.2666 ==> = 72.97o Therefore Vf = m 1 u1/ M cos = 5 * 3 / 12 * cos72.97 = 4.27 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.