A 50-g ball moving at 10 m/s in the + x direction suddenly collides head-on with
ID: 2256438 • Letter: A
Question
A 50-g ball moving at 10 m/s in the +x direction suddenly collides head-on with a stationary ball of mass 100 g. If the collision is perfectly elastic, what is the velocity of each ball immediately after the collision? +6.7 m/s, -3.3 m/s -6.7 m/s, +3.3 m/s +3.3 m/s, -6.7 m/s -3.3 m/s, +6.7 m/s A 50-g ball moving at 10 m/s in the +x direction suddenly collides head-on with a stationary ball of mass 100 g. If the collision is perfectly elastic, what is the velocity of each ball immediately after the collision? A 50-g ball moving at 10 m/s in the +x direction suddenly collides head-on with a stationary ball of mass 100 g. If the collision is perfectly elastic, what is the velocity of each ball immediately after the collision? +6.7 m/s, -3.3 m/s -6.7 m/s, +3.3 m/s +3.3 m/s, -6.7 m/s -3.3 m/s, +6.7 m/s +6.7 m/s, -3.3 m/s -6.7 m/s, +3.3 m/s +3.3 m/s, -6.7 m/s -3.3 m/s, +6.7 m/sExplanation / Answer
m1u1+m2u2=miv1+m2v2 => 50*10=50*v1+100*v2
=>v1+2v2=10----(1)
now e=(v2-v1)/(u1-u2) = 1
=>v2-v1=10----(2)
from 1 and 2 we have
3v2=20
=>v2=6.7 v1=-3.3
ans D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.