A baseball infielder, mass 75.0kg, jumps up with velocity 3.00m/s and catches a
ID: 1680673 • Letter: A
Question
A baseball infielder, mass 75.0kg, jumps up with velocity 3.00m/s and catches a 0.150kg baseball moving horizontally at 50.0m/s.Of the following, which is closest to the final momentum of thesystem, infielder, and baseball? a) 225 kg x m/s b) 228" " c) 230" " d) 233" " e)none A baseball infielder, mass 75.0kg, jumps up with velocity 3.00m/s and catches a 0.150kg baseball moving horizontally at 50.0m/s.Of the following, which is closest to the final momentum of thesystem, infielder, and baseball? a) 225 kg x m/s b) 228" " c) 230" " d) 233" " e)noneExplanation / Answer
initial momentum=0.15*50 (in the horizontal direction) =7.5kgm/s + momentum in the verticaldirection=75*3=225 therefore, resultantmomentum=2252+7.52=225kgm/s By conservation of momentum, initial momentum=finalmomentum=225kgm/s a)225kgm/s is your answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.