A helicopter, starting from rest, accelerates straight up fromthe roof of a hosp
ID: 1680902 • Letter: A
Question
A helicopter, starting from rest, accelerates straight up fromthe roof of a hospital. The lifting force does work in raising thehelicopter. An 710-kg helicopter rises from rest to a speed of7.0 m/s in a time of 4.5 s. During thistime it climbs to a height of 9.5 m. What is theaverage power generated by the lifting force?
Explanation / Answer
The acceleration of the helicopter is v = u + a t ==> a = v /t = 7.0 /4.5 = 1.56 m/s2 The force experienced by helicopter is F = m a = 710*1.56 = 1107.6 N Therefore the lifting force L = mg- F =710*9.8 - 1107.6 = 5850.4 N Therefore Average power generated by the lifting force P = W / t = L.s / t =5850.4 * 9.5 / 4.5 = 12350.844 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.