A helicopter, starting from rest, accelerates straight up from the roof of a hos
ID: 1694459 • Letter: A
Question
A helicopter, starting from rest, accelerates straight up from the roof of a hospital. The lifting force does work in raising the helicopter. An 880-kg helicopter rises from rest to a speed of 8.1 m/s in a time of 3.6 s. During this time it climbs to a height of 9.7 m. What is the average power generated by the lifting force?I looked at the solution on cramster (ch 6, problem 64) and still can't get the right answer. By following this comment posted by an expert, I got F = 1980. Since W = F x distance I got W = (1980)x9.7 = 19206
P = W/ t
P = 19206 / 3.6 = 5335 Watts
But this is wrong..
Explanation / Answer
Given that mass = 880 kg speed v= 8.10 m/s height h = 9.70 m --------------------------------------------------------------------- The total energy is E = mgh + (1/2)mv^2 = (880.0 kg)(9.8 m/s2)(9.70 m) + (0.5)(880.0 kg)(8.10 m/s)^2 = 83652.8 J+ 28868.4 J = 1.125212x 10^+5 J the average power generated by the lifting force is P = E/t =(1.125212x 10^+5 J)/(3.60 s) = 3.1255 x10^+4 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.