A parachutist jumps out of an airplane and accelerates withgravity to a maximum
ID: 1681093 • Letter: A
Question
A parachutist jumps out of an airplane and accelerates withgravity to a maximum velocity of 58.8 m/s in 6.00 s. He then pullsthe chute cord and after a 4.00s constant deceleration, descends at10.0m/s for 60.0s, reaching the ground. From what height did he jump? A parachutist jumps out of an airplane and accelerates withgravity to a maximum velocity of 58.8 m/s in 6.00 s. He then pullsthe chute cord and after a 4.00s constant deceleration, descends at10.0m/s for 60.0s, reaching the ground. From what height did he jump?Explanation / Answer
Both users game different answers so i'm here to clarify. t=6s, a=9.8m/s2 v=58.8m/s so height moved during this time: S=0.5at2 =0.5*9.8*6*6 =176.4m Now t=4s, u=58.8m/s v=10m/s a=(58.8-10)/4 =12.2 m/s2 deceleration. Distance moved during these 4 seconds: S=58.8*4 - 0.5*12.2*16 =137.6m Finally, distance moved in 60s with constant velocity v=10m/s S=vt =10*60 =600m So total distance: 600+137.6+176.4 =914m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.