Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular wire loop with a radius of 0.64 m is located in an external magnetic

ID: 1681178 • Letter: A

Question



A circular wire loop with a radius of 0.64 m is located in an external magnetic field of strength +0.25 T that is perpendicular to the plane of the loop. The field strength changes to -0.40 T in 1.9 s. (The plus and minus signs for a magnetic field refer to opposite directions through the coil.) Find the magnitude of the average induced emf during this interval. Answer in units of V. A coil with 388 turns of wire, a total resistance of 41 Ohm, and a cross-sectional area of 0.25 rn2 is positioned with its plane perpendicular to the field of a powerful electromagnet. What average current is induced in the coil during the 0.21 s that the magnetic field drops from 2.1 T to 0.0 T? Answer in units of A.

Explanation / Answer

r = 0.64 m, B = 0.25 T, B' = -0.40 T, t = 1.9 s = -A*B/t = -r2*(B' - B)/t= 0.44 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote