A circular platform of radius Rp = 3.17 m and mass Mp = 421 kg rotates on fricti
ID: 2198366 • Letter: A
Question
A circular platform of radius Rp = 3.17 m and mass Mp = 421 kg rotates on frictionless air bearings about its vertical axis at 4.13 rpm. An 89.1-kg man standing at the very center of the platform starts walking (at t = 0) radially outward at a speed of 0.327 m/s with respect to the platform. Approximating the man by a vertical cylinder of radius Rm = 0.247 m, determine an equation (specific expression) for the angular velocity of the platform as a function of time. What is the angular velocity when the man reaches the edge of the platform?Explanation / Answer
plz wait
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.