A circular loop of wire of radius 12.1 cm is placed in a magnetic field directed
ID: 1264113 • Letter: A
Question
A circular loop of wire of radius 12.1 cm is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure below. If the field decreases at the rate of 0.590 T/s in some time interval, what is the magnitude of the emf induced in the loop during this interval?
mV
Explanation / Answer
Induced EMF = change in flux per time
e = d (BA sin90) / dt
e = A * dB /dt
and dB/dt = 0.590 T/s ( Given)
and r = 12.1 cm = 0.121m
so A = pi r^2 = 0.046 m^2
e = 0.046 x 0.590 = 0.0271 V or 27.1 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.