A circular platform of radius Rp = 4.45 m and mass Mp = 423 kg rotates on fricti
ID: 1905706 • Letter: A
Question
A circular platform of radius Rp = 4.45 m and mass Mp = 423 kg rotates on frictionless air bearings about its vertical axis at 7.99 rpm. An 83.7-kg man standing at the very center of the platform starts walking (at t = 0) radially outward at a speed of 0.747 m/s with respect to the platform. Approximating the man by a vertical cylinder of radius Rm = 0.245 m, determine an equation (specific expression) for the angular velocity of the platform as a function of time. What is the angular velocity when the man reaches the edge of the platform?Explanation / Answer
By reciprocating the radius of all moving speeds you'll be able to form a conclusive effect known as the Pendulum Theory. Therefore your answer would be e=mc2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.