Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular loop of wire with a 6cm radius carries a 10 amp current. a) what is t

ID: 1697641 • Letter: A

Question

A circular loop of wire with a 6cm radius carries a 10 amp current.
a) what is the magnetic field 3cm along the axis of the loop?
b) How many identical loops would it take to reach a field of 0.015T?
c) What is the minimum lenght of wire needed for the number of loops found in part b)?
d) If the wire is made of copper(p=1.72x10^-8ohms at 20degres C) with a cross section area of A=1.3x10^-6m^2, what is the room temperture resistance of the wire found in part c)?
e) What is the total resistive power loss in the wire above when it carries 10 amps(assume the wire remains at room temperture so it always has the resistance you found in part d)?

Explanation / Answer

a). B=I*muy*2pi*r*cos(alpha)/4pil^2. where tanalpha=3/6=0.5 l=sqrt(r^2+h^2) r=6cm. h=3cm. so B=7.5e-5(T) b). N=0.015/7.5e-5=200(loop). so L=200*2*pi*6=7540(cm). d)R=ro*L/S so R=1(ohm). ------------- It is I^2*R=100(W)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote